Batı Afrika ülkelerinden Sierra Leone’nin ilk İmam ve Davetçi okulu olan Mehmet Özer Kur’an Okulu ‘İmam Kursu’ndan mezun olan 19 öğrenci imam düzenlenen törenle sertifikalarını aldı.

Kuran Okulu’nda 1 Ocak 2021 Cuma günü Cuma namazı sonrası mezuniyet töreni düzenlendi. Düzenlenen törene Ulusal İmam Konseyi (Diyanet İşleri Başkanlığı) Eğitim Müdür Yardımcısı Abdul Sanu, Rokel İslami Eğitim Merkezi Eğitim Müdürü İbrahim Conteh, Welington Müslüman Ajansı Başkanı Osman Dumbuya, IHH İnsani Yardim Vakfi Sierra Leone Temsilcisi Fikret Güler, Okul Yurt Müdürü Mohamad Samu, kurs öğretmenleri ile bölgedeki uzman imamlar katıldı. Törene bölge halkı da yoğun ilgi gösterdi.

6 aylık eğitim süreci sonrası sertifika almaya hak kazanan Kursiyerlerin tamamı camilerde görev yapan genç ve ingilizcesi yeterli olan imamlardan seçildi. Kursiyer imamlara islami ilimlerin yanı sıra Karşılaştırmalı Dinler Tarihi Dersi ile İslama Davet Metodu eğitimleri verildi. Kursiyer imamların eğitimleri devam ederken yaptıkları davet çalışmalarıyla 15 kişinin müslüman olmalarına vesile oldukları vurgulandı.

İlk mezunlarını 2020 Mart ayında veren İmam ve Davetçi Okulu’nun yeni mezunları sonrası 3. Dönem eğitimlerine de 22 öğrenciyle başlandığı belirtildi.

Sierra Leone Mehmet Özer Kur’an Okulu’nda; Rahmet İnsani Yardım Derneğimiz ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde 2018 yılından beri ülkede İmam Eğitimi ve Muhtedi Eğitim Programları gerçekleştiriliyor.
Kursiyerlere; Kur’an-ı Kerim Okuma, Tecvid, Makam, Fıkıh, Hadis, Akaid, Tefsir gibi derslerle Karşılaştırmalı Dinler Tarihi ve Davet Dersleri veriliyor. Meslek edindirme kapsamında Tarım Dersleri de Okul’un eğitim faaliyetleri arasında yer alıyor.

27.200 USD toplam bütçeye ihtiyaç duyulan bu önemli Projemiz hayırseverlerimizin katkılarıyla başarıyla devam ediyor. Destek veren tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz. Allah (cc) yardımlarımızı kabul buyursun.